YURTDIŞINA KARGO NASIL GÖNDEREBİLİRİM?

Yurtdışı Kargo sektörüne yeni bir ses ve yeni bir soluk getiren www.yurtdisikargo.net değerli müşterileri için ”Yurtdışına Kargo Nasıl Gönderebilirim” başlıklı makalesi ile pek çok bilinmeyen hususa ışık yakmıştır.

Yurtdışına Kargo Nasıl Gönderilir

YURTDIŞINA KARGO NASIL GÖNDEREBİLİRİM?

Yurt dışına kargo gönderimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu hususlar hakkında siz değerli müşterilerimize tüm gerekli bilgileri makalemizde paylaşıyoruz.

Peki, Yurt dışına Kargo Nasıl Gönderilir?

Öncelikle kargonun ölçüleri alınmalı, ayrıca gönderinin kendi ağırlığı da net olarak belirtilmektedir. Kargonun ölçülerindeki bir santimetrelik ya da ağırlığındaki bir gramlık bir hatanın, kargo ücretlerinde artışa neden olmaktadır.

Uçak Kargo paketinin hazırlanması aşamasında paketten taşmaların olmamasına dikkat edilmeli ve operasyon merkezine teslim edilmelidir. Adresten alınması istenen kargolarda da paketlemeye dikkat edilmesi gereklidir.

Yurtdışı Kargo paketinde boşluk olmamalıdır. Boşluklar nedeniyle hacim artışı olduğunda bunun artan kargo fiyatı olarak göndericiye yansıtılacağı bilinmelidir. Kurumsal kargo şirketleri, paketleme konusunda da yol göstermektedir. Bunun için kargo şirketinin müşteri hizmetlerindeki müşteri temsilcisi ile irtibata geçilmesinde yarar vardır.

Acil kargo şirketlerindeki personel, paketleme konusunda deneyim sahibidir ve bu sayede gönderilerin zarar görmesini engellemektedir. Bu arada, kargonun paketleme işlemini gönderici tarafından yapıldığında ve her yerinden taşan bir paketleme olduğunda, kargo şirket personeli yeniden paketleme yapmakta ve bu işlemi de kargo ücretine yansıtmaktadır.

Hızlı Kargo gönderimi sırasında paketleme önemlidir çünkü kargolar, bir başka ülkeye saatler süren bir uçuşun ardından gitmektedir. Kargonun uçağa yükleme ve uçuş sırasında zarar görmemesi için çok iyi bir şekilde paketlenmesi önemlidir.

Firmamız aracılığı ile yurt dışına kargo göndermek geçmiş yıllara göre, çok kolay bir hizmet haline getirilmiştir. Yurt içinde bir noktadan diğer bir noktaya kargo gönderimi yapmak kadar kolay işlemlerle kargo taşımacılığı yapılabilmektedir. Tüm kargo gönderi süreci ile deneyimli ve uzman operasyon yetkilimiz en ince ayrıntısına kadar ilgilenmektedir. Havacılık firmamızdan günün her saati bilgi alabilir ve kargo taleplerinizi iletebilirsiniz.

ÜLKEYE GÖRE FİYAT FARKI OLDUĞU BİLİNMELİDİR

Yurt dışına kargo nasıl gönderilir diye araştırma yapılırken öncelikle kurumsal bir yurtdışı kargo şirketi ile iletişime geçilmelidir. Profesyonel personelin hizmet verdiği şirkete telefon ya da web sayfası üzerinden irtibata geçilebilmektedir. Telefonla irtibat kurulduğunda özellikle tatil günü olmamasına özen gösterilmelidir. Çünkü resmi tatil günlerinde tüm şirketler gibi kargo şirketleri de hizmet vermemektedir. Mesai saatleri içinde telefonla ulaşılan müşteri temsilcileri, kargo ile ilgili tüm sorunlara çözüm üretmektedir.

Ayrıca nasıl bir hizmet alınacağı ile ilgili bilgilendirme de yapılmaktadır. Yurt dışına kargo gönderilirken öncelikle gönderi yapılacak şehir ile teslimatın yapılacağı ülke ve şehir önemlidir. Kargo şirketlerinin gönderi ile ilgili ücretlendirme yapabilmesi için bu bilgilerin açık ve net bir şekilde belirtilmesi gereklidir.

Dünyanın her ülkesine aynı ücret tarifesinin uygulanamayacağı bilinen bir gerçektir. Ayrıca yurtdışı kargo fiyatları, gönderi anındaki döviz kuru ile hesaplanmaktadır. Bu nedenle örneğin bir hafta önceci gönderi ücreti ile bir hafta sonraki gönderi ücreti arasında fark olması normaldir. Döviz kurundaki dalgalanmalara göre bazen düşük, bazen yüksek fiyatlandırma ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Ayrıca Londra ile Atina arasında da belirgin bir fiyat farkı bulunmaktadır. Birinde mesafe uzun birinde ise kısadır. Dolayısı ile kargoların fiyatlandırması da buna göre yapılmaktadır.

Kurumsal firmalar, dünyanın hemen her ülkesine kargo gönderimi yapabilmektedir ve bunu, ilgili ülkelerdeki acentelik sözleşmeleri ile gerçekleştirmektedir. Acentelik sözleşmeleri, yerel kargo şirketi ile yapılan bir sözleşmedir. Çünkü kargo şirketi ne kadar büyük olursa olsun, tüm ülkelerde bir şubesinin bulunması imkânsızdır. Bu nedenle teslimatlar, acenteli sözleşmeleri ile sağlanabilmektedir. Bu durum, yurt dışından Türkiye’ye yönelik olan kargo gönderilerini de kapsamaktadır. Yurt dışındaki kargo şirketi, Türkiye’deki kargo şirketi ile sözleşme imzalamakta, bu sayede Türkiye’deki kargo teslimatları gerçekleşmiş olmaktadır.

PROSEDÜRLERE DİKKAT EDİLMELİDİR

Yurtdışı Kargo gönderileri, yurt içi kargo gönderileri sırasında uygulanan işlemlerden çok daha yoğun işleme tabi tutulmaktadır. Çünkü gümrük mevzuatı ülkeden ülkeye farklılıklar göstermektedir ve bu nedenle de kargo işlemleri ülkeden ülkeye değişkenlik göstermektedir. Yurtdışı kargo gönderiminde detaylara dikkat edilmelidir. Uygulanan prosedürlerin birinde bile esik olması, kargonun geri gönderilmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle profesyonel personelin hizmet verdiği kargo şirketleri ile irtibat kurulmalıdır. Hal böyle olunca, yurt dışına kargo nasıl gönderilir diye araştırma yapıldığında, profesyonel personeli olan kurumsal kargo şirketi ile gönderilir denilebilmektedir.

Yurt dışına numune gönderileri, makine parçaları, hediyelikler gönderilebilmekte ya da getirtilebilmektedir. Bazı durumlarda ithalat ve ihracat ürünlerinin de kargo şirketleri aracılığı ile gönderilebilmesi mümkündür. Ancak bunun için gerekli olan prosedürlerin yerine getirilmesi gereklidir. Aksi takdirde bu tür gönderiler, ilgili ülkenin gümrüğünden geri dönmektedir.

Kargo işlemleri arasında bulunan numune gönderimi, az sayıda ürünün gönderilmesini ihtiva etmektedir. Belirli bir sayıya kadar olan gönderiler, numune gönderi statüsündedir. Bu sayı aşıldığında işlem numune gönderimi olmaktan çıkmakta, ihracat ya da ithalat işlemine tabi olmaktadır. Ancak bilgilendirmede numune olarak belirtildiğinde, bu kez yasadışı bir kargo riski ortaya çıkmaktadır ve gümrük mevzuatları gereği gönderilere, ilgili ülkenin yetkilileri tarafından el konulabilmektedir. Bunun gibi olumsuz bir durumla karşı karşıya kalmamak için gönderinin içeriğinin tam olarak paylaşılması, ayrıca yasalara da tam anlamıyla uyulması gerekmektedir.

ABD ve Kanada gibi ülkeler, numune gönderilerinde bazı ayrıntılara dikkat etmektedir. Bu ayrıntıların başında numune ürünlerin kullanılabilir olmaması gelmektedir. Örneğin gönderilen tekstil numunesinin bazı yerlerinden kesik olması önemlidir. Aksi takdirde yurtdışı numune gönderimi statüsünde değerlendirilmemektedir. Ayrıca kaç adet numune gönderilebileceği ile ilgili acil kargo şirketleri ile irtibat kurulması tavsiye edilmektedir.

KARGI HIZLI BİR ŞEKİLDE TESLİM EDİLMEKTEDİR

Her ülkenin gümrük mevzuatı değişkenlik göstermektedir. Kurumsal kargo şirketlerindeki profesyonel personel, ülkelerin gümrük mevzuatlarını bilmekte ve göndericiyi buna göre yönlendirmektedir.

Ayrıca kurumsal firmalar, uçak havadayken ilgili ülkenin gümrük yetkilileri ile iletişim kurmakta, kargonun hızlı bir şekilde incelenmesini sağlayabilmektedir. Ancak kargo incelenirken firma yetkilisinin de hazır bulunması önemlidir. Kargo şirketi yetkilileri, uçak iner inmez ürünleri hava alanındaki antrepoya almakta, incelemenin de burada kısa süre içinde tamamlanmasını sağlamaktadır. Böylece kargonun tesliminde gecikme yaşanmamaktadır.

Adresten adrese kargo teslimatlarında da aynı işlemler uygulanmaktadır. Hava alanındaki gerekli incelemeler tamamlandıktan sonra kargo adrese teslim edilmektedir. Bazı kargolar için gümrük vergisi ödenirken, bazılarında bu vergi söz konusu olmamaktadır. Hangi kargonun gümrük vergisine tabi, hangisinin tabi olmadığını öğrenmek için kargo şirketi ile irtibata geçmek yeterlidir.

Yurt dışına kargo nasıl gönderilir sorusunun cevabı araştırılırken kargo şirketinin müşteri hizmetleri ile irtibata geçmek, sorunun cevabının kısa bir süre içinde alınmasını sağlamaktadır. Bütün bunların haricinde bazı ülkelere kargo gönderebilmek için kurumsal bir şirket olmak gerekmektedir. Aynı şekilde gönderinin teslim edileceği adresin de yine bir şirket olması şarttır. Bu konuda yine kargo şirketinin müşteri temsilcilerinden detaylı bir bilgi edinilebilir.

Ülkelerin kendi gümrük mevzuatı vardır ve bazı ürünlerin bazı ülkelere girişi kesinlikle yasaktır. Kargo gönderimi yapılırken bu ayrıntılara da dikkat edilmelidir. Kargo şirketinin müşteri temsilcileri ile iletişime geçildiğinde, kargonun gümrükte kalıp kalmayacağı ile ilgili net bir bilgi edinmek mümkün olmaktadır.

YANICI, YAKICI VE PATLAYICI MADDE GÖNDERİLEMEZ

Yanıcı, yakıcı ve patlayıcı maddelerin kargo şirketleri aracılığı ile gönderilmesi kanunen yasaklanmıştır. Bunun haricinde adresten adrese olmayan gönderilerde kargo şirketinin sorumluluğu, ilgili ülkedeki hava alanına kadar olmaktadır. Ancak adresten adrese olan teslimatlarda kargo şirketinin sorumluluğu, gönderi adrese teslim edilene kadardır. Bu nedenle de şirketler, yasalarla taşınması yasak olan maddeleri kesinlikle taşımamaktadır.

Böyle bir taşıma hizmet verdiklerinde tüm yasal sorumluluk kargo şirketindedir ve hiçbir ticari kuruluş, verdiği hizmet sırasında yasal sorumluluğu üstlenme taraftarı değildir. Bu nedenle, ne tür ürünlerin gönderilemeyeceği ile ilgili kargo şirketinin profesyonel personelinden bilgi alınması şattır.

Bu bilgiler ışığında yurt dışına kargo nasıl gönderilir sorusunun cevabı araştırılırken, yurt dışına ne tür kargo gönderilemez sorusunun da araştırılması gereklidir.

Share the Post

About the Author

Comments

No comment yet.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YurtdisiKargo.Net - Yurtdışı Kargo resmi web sitesine hoş geldiniz. Yurt dışına gönderi yapacağınız; evrak, zarf, döküman, fatura, koli, kutu, paket, eşya, hediyelik eşya, zati eşya, ev eşyası, makina, makina parçaları, yedek parça, oto aksesuarı, otomotiv parçaları, tekstil ürünleri, perde, halı, cep telefonu, telefon, ilaç, mobilya, masa, sandalye, elektronik eşya, tablet, bilgisayar, laptop, televizyon, kahve, lokum, yiyecek, sebze, meyve, içecek ve benzeri ürünleri yurt içinde bir noktadan dünya'nın bir ucunda ki noktasına yada yurt dışında ki bir noktadan yurt içinde ki belirteceğiniz bir adrese hızlı, güvenli, sorunsuz ve sıkıntısız bir şekilde göndericiden alıcıya isim ve imza karşılığı yapılan teslimatlar bütünü YURTDIŞI KARGO şirketinin en temel hizmetidir. Yurt içinde bir çok sektörel firma ve şirket, yurt içinden yurt dışına ve yurt dışından yurt içine mal gönderimi yapmaktadır. Büyük sermayeli, küçük sermayeli ve orta ölçekli bir çok firma bizimle çalışmakta, gün içinde bir ve birden fazla kaydı olan çok sayıda sektörel şirkete hizmet vermekteyiz. Yurtdışı Kargo Şirketi hizmet verdiği alan hava yolu ulaşımıdır, bütün yapılan kargo operasyonları hava yolu uçak kargo servisi ile teslimat yapılacak ülkeye gönderilmektedir. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki hava yolu en hızlı ulaşım sektörüdür, hava yolu ulaşımı kullanılarak uçakla gönderilen kargolar çok hızlı bir şekilde karşı adrese teslim olmaktadır. Çok acil gitmesi gereken, zaman hassasiyeti olan ve en güvenli bir şekilde gitmesi gereken tüm gönderiler için en ideal kargo taşımacılık ulaşımı HAVA KARGO ile yapılmaktadır. Firmamız hava yolunu en etkili şekilde kullanan Türkiye'nin en kaliteli Yurtdışı Hava Kargo şirketlerinin başını çekmektedir. En hızlı şekilde yurt dışında ki adrese teslim edilmesi gerekilen gönderiler firmamızın tüm müşterilerine sunduğu ACİL KARGO servisi ile çok hızlı bir şekilde Yurtdışı Acil Kargo hizmeti sayesinde sizlerin günün her saati yanınızdadır. Yurtdışı Uçak Kargo Şirketi tarafından alacağınız kargo maliyetleri diğer Kargo firmalarına göre çok daha uygun ve daha az maliyetli bir ücretlendirme ile tarafınıza sunulur, biz daima müşterilerin memnuniyetini en şekilde benimseyen ve bizi seçen değerli müşterilerimizin her zaman kazançlı çıkacağı kargo operasyonları düzenlemekteyiz. En uygun fiyatları ucuz maliyetlerle sizlere sunarken bunun yanında en hızlı kargo taşıma teslimat sürelerini de sunarak verdiğimiz hizmetin tadından yenilmeyecek bir lezzette olmasını sağlamaktayız.

Yurtdışı Kargo şirketi olarak; ihracat kargo taşımacılığı, ithalat kargo taşımacılığı ve numune bazlı uluslararası kurye gönderimi seçeneklerini sizlerin huzuruna hizmetler bölümü olarak sunmaktayız. İhtiyacınıza ve isteğinize göre kargo gönderisinin hangi taşıma seçeneği ile ilgili ülkeye gönderimini siz belirlemektesiniz. Sizin istekleriniz ve vereceğiniz bilgiler doğrultusunda YURTDIŞI KARGO olarak operasyon şemasını hazırlamaktayız. Biraz da kargo talebi ve operasyon şeması hakkında bilgiler verelim. Siz değerli müşterilerin çağrı merkezimize yapacağı yada mail yoluyla bize ulaşabileceğiniz talep formları vasıtası ile online operatör kargo talebinizi almaktadır. Kargo gönderi bilgileri; Gönderici iletişim bilgileri, Hızlı Yurtdışı Kargo çıkış ve varış ülkesi, Kargo net ağırlığı, Kargo en – boy – yükseklik bilgileri, Kargo kap (adet) sayısı, Kargo içeriği, Kargo hizmet seçeneği, Alıcı iletişim bilgileri size yardımcı olan operatöre eksiksiz, net ve tam bir şekilde iletilmesi gerekmektedir. Eksiksiz ve tam olarak iletilen kargo gönderi bilgileri, operasyon merkezimizde incelenerek hızlı bir şekilde fiyatlandırması ve teslimat süresi belirlenmektedir. Tüm operasyon uçuşu ve fiyat bilgileri hazırlanan gönderi şeması tarafınıza telefon ve mail yoluyla en hızlı bir şekilde iletilir. Verilen kargo bilgi maliyetleri size uygun gelir ve fiyatta mütabık kalındığı takdirde hemen kargo gönderi kaydınız oluşturulur. Kargo kaydınız alındıktan sonra eğer İstanbul içinden bizi arıyorsanız, hemen toplama aracımız adresinize çıkış yaparak kapınıza kadar gelmektedir, kapı adresinize gelen toplama aracımız gönderiyi sizden fatura ve ücret karşılığı teslim almakta, hiç zaman kaybetmeden operasyon merkezine getirmektedir. Bu yapmış olduğumuz kargo alımları firmamızın sizlere ücretsiz sunduğu bir hizmettir, siz hiç yerinizden bile kıpırdamadan toplama aracımız kapınıza kadar geliyor, gönderiyi sizden teslim alarak faturanızı kesiyor ve wy-bill doldurarak size teslim alınma kağıdını veriyor sonra kargo ücretinide alarak kapınızdan ayrılıyor, bu hizmeti firmamız müşteriler için ücretsiz vermektedir. Operasyon merkezine ulaştırılan kargo gönderisi ilk olarak kontrol aşamasından geçer, kontrol aşamasından sorunsuz bir şekilde geçen gönderi çıkış yapabilmesi için gerekli belgeleri hazırlanır. Çıkış yapabilmesi için gereken belgeler hazırlandıktan sonra ilk kalkış yapacak tarifeli kargo uçağımıza sevk edilir, ilgili ülkeye kalkış yapan kargo uçağımız iniş yapacağı hava limana ulaştıktan sonra gümrük kontrol aşamasına gelir. İlgili ülke hava limanı gümrük müşavirliği bölümüne gelen gönderi gümrük memurları tarafından yapılan kontrollerden sonra, gönderiyi teslim alacak acenteye teslim edilir. Gönderiyi teslim alan firmamız bünyesi dahilinde olan acente hiç zaman kaybı yapmadan kargonun teslim edileceği adrese hızlı bir şekilde gönderiyi isim ve imza karşılığı teslim eder. Gönderi teslimatı tam zamanından başarı ile teslim edilen gönderi bilgileri İstanbul merkez ofisimize ulaştırılı, merkez ofise ulaşan gönderi operasyon merkezinde ki personellerimiz tarafından sizlere; telefon, mail, kısa sms yoluyla an itibariyle ulaştırılır.

Yurt dışına kargo gönderi yapabilmek için iki çeşit servis imkanı bulunmaktadır. Bunlar; Express yurtdışı uçak kargo gönderi ve Ekonomik yurtdışı uçak kargo gönderi servisi olarak firmamız tarafından sizlere sunulmaktadır. Express Kargo gönderi hizmeti hava yolu hizmet seçenekleri arasında en hızlı sunulan servis türüdür, bu seçenekte gönderi çok hızlı bir şekilde göndericiden alıcıya ulaştırılır ve maliyet bakımından en yüksek ücretli hizmet servis türüdür. Çok acil bir şekilde yurt dışında ki bir adrese yetiştirilmesi gereken ve zaman hassasiyeti olan gönderiler için en ideal hava yolu kargo taşıma servisi Express olan seçenektir. Bir diğer taşıma seçeneği ise Ekonomik olan servis türüdür, adından da anlaşıldığı gibi bu servis seçeneği maliyet bakımından en ekonomik şekilde sunulan servis seçeneğidir, bu servis hizmetinde tüm gönderiler çok ucuz bir maliyetle adresine teslim edilir fakat Express seçeneğe göre zaman bakımından daha uzun sürede karşı adrese ulaştırılır. Sizin belirteceğiniz istekler doğrutultusunda Express ve Ekonomik olarak iki çeşit hizmet servis seçeneği 7 gün 24 saat size sunulmaktadır. Firmamız sizden gelen taleplere iki yönlü fiyat çalışma yaparak, tarafınıza en kısa sürede ulaştırmaktadır. Gelen talep doğrutulsunda hem Express olarak fiyat çıkarılır, hem de ekonomik olarak fiyat tarifesi hazırlanır ve hiç zaman kaybetmeden tarafınıza büyük bir resmiyetle sunulur. Size en uygun gelen taşıma servis seçeneği ile kargonuzun yurt dışına taşıma işlemleri yapılır. Bu konuda gönderinin aciliyeti hakkında operatörlere detaylı bilgi verirseniz, sizin için en uygun servis seçeneğini sunarlar.

Kargo gönderileri Türkiye'den çıkış yaptığı an itibariyle gönderi numarası oluşmaktadır. Oluşturulan gönderi numarası tarafınıza kargo çıkış yaptıktan sonra sunulur. Bu kargo gönderi numarası ile www.yurtdisikargo.net adresinden kargonuzun an ve an takibini yapabilirsiniz. Kargonuz şuan nerede, hangi aşamalardan geçmiş, nerelere uğramış gibi bütün bilgileri saat ve tarihli olarak çok geniş bir kapsamda kargo takibi sorgulaması yaparak izleyebilirsiniz. Firmamızın kalitesi her yönüyle belli olmaktadır, pek çok kargo şirketinde bu tarz özellikler bulunmamaktadır. Biz Yurtdışı Kargo yönetimi olarak tüm müşterilere en kaliteli hizmeti vermekteyiz. Bizi seçtiğiniz için her zaman rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız.

İstanbul merkez ofis firmamızın ana birim merkezidir, bunun dışından Türkiye içinde; Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Trabzon, Bodrum, Konya, Kayseri, Manisa, Sivas, Van, Erzurum, Erzincan, Samsun, Eskişehir, Gaziantep, Hatay gibi hava limanı bulunan tüm şehirlerde acente ağımız bulunmaktadır. İstanbul dışından yapılacak kargo gönderileri ilk olarak İstanbul merkez ofisimize gelmektedir, tüm Yurtdışı Kargo çıkışları İstanbul merkez ofisten yapılmaktadır. Türkiye'nin en büyük Yurtdışı Uçak Kargo şirketi sizden gelen talepler doğrultusunda iş hayatına devam etmektedir. Ülkemizden yurt dışına ihracat taşımacılığı ve numune bazlı gönderiler, yurt dışından ülkemize ise ithalat taşımacılığı ve numune bazlı gönderiler yapabilirsiniz.

Dünya üzerinde bütün ülkelerde firmamızın iş birliktelikleri bulunmaktadır. Almanya, Amerika, İngiltere, İtalya, İspanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İsrail, Ermenistan, Norveç, İsviçre, İsveç, Dubai, Kamerun, Nijerya, Suudi Arabistan, Fas, Cezayir, Mısır, Makedonya, Macaristan, Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Gürcistan, Yunanistan, Yemen, Somali, Umman, Romanya, Portekiz, Mısır, Tayland, Tayvan, Arnavutluk, Avusturya, Avustralya, Kanada başta olmak üzere tam 220'nin üstünde ülkede firmamıza dahil acente ağı bulunmaktadır. Geniş ve yaygın bir acente ağı ile her gün yüzlerce paket ve evrağı göndericiden alıcıya hızlı ve güvenli bir şekilde teslim etmekteyiz. Bazı ülkelerde bir'den fazla acente ağımızla tüm Yurtdışı Kargo işlerinize en etkili çözümleri sunmaktayız. Firmamızdan fiyat teklifi almadan diğer kargo şirketlerini aramayınız. En uygun fiyatlar ve en hızlı servis süreleri ile taşımacılık yapmak istiyorsanız hemen 0212 221 00 46 - 0538 255 22 22 numaralı telefon numaralarından bize günün her saati, hiç çekinmeden ulaşabilirsiniz.

Yurtdışı Hediyelik Ürünlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Türkiye'den yurt dışına kargo taşımacılığı, kara ve hava yolu ile yapılabilmektedir. Genellikle ithalat ve ihracat gönderileri kara yolu ile yapılmaktaysa da uçak kargo hizmeti ile de bu tür kargoların teslim edilmesi, hem daha güvenli hem de daha sağlıklıdır. Ayrıca hava kargo taşımacılığının süresi, kara kargo taşımacılığı ile karşılaştırıldığında çok daha kısa sürede sonuçlanmaktadır. Hava kargo taşımacılığının fiyatı kara taşımacılığına göre yüksek olmakla birlikte, adresten adrese teslimat yapılabilmesinin avantajı bulunmaktadır. Kapıdan kapıya teslimatta kargo belirtilen adresten alınmakta, operasyon merkezinde gerekli kontroller gerçekleştirildikten sonra havaalanına ulaştırılmakta, buradan da yurt dışındaki hava alanına teslim edilmektedir. Burada gerekli gümrük kontrolleri gerçekleştirilen kargo, yurt dışındaki anlaşmalı kargo şirketinin personeli tarafından teslim alınarak alıcıya imza karşılığı teslim edilmektedir. Yurt dışına gümrüklü ve gümrüksüz olarak iki farklı şekilde teslimat yapılmaktadır. Hediyelik ürünler, numuneler, dosya, evrak ve doküman gibi belgeler gümrüksüz teslimat içinde yer almaktadır. Ancak özellikle numune ve hediyelik ürünlerle ilgili bazı kurallar vardır. Örneğin numunelik ürünleri sayısının iki ya da üç adedi geçmemesi gereklidir. Ürünün sayısı da ilgili ülke gümrük görevlilerinin yaptığı incelemelerde rahatlıkla ortaya çıkabilmektedir. Belirtilen sayıdan fazla olan gönderiler ihracat ürünü olarak değerlendirilmekte ve bu nedenle de belli bir gümrük vergisi ödenmesi zorunlu olmaktadır. Hediyelik ürünlerin de belli bir değerde ve ağırlıkta olması gereklidir. Ağır olan, ya da bedeli fazla olan hediyelik ürünler için de gümrük vergisi ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca hediyelik ürünlerin gönderimi de bir ay içinde belli seferde yapılabilmektedir. Gönderi sayısı arttığında hediyelik kargo nitelemesinin dışına çıkılmaktadır. Bu tür kargolarla ilgili detaylı bilgi almak, sınırlarının ne olduğu öğrenmek için kargo şirketinin müşteri hizmetleri birimi ile iletişime geçilmesi, olası sorunları ortadan kaldırmaktadır.

Yurtdışına Acil Kargo Hizmeti Vardır

Türkiye'den yurt dışına kargo taşımacılığı, ekspres ve ekonomik olarak iki farklı şekilde gerçekleştirilmektedir. Ekonomik kargo seçeneği, adından da anlaşılacağı üzere uygun fiyatlı yapılan bir teslimat yöntemidir. Bu yöntemde hava kargo seçeneği tercih edildiğinde dört gün içinde gönderi alıcısına teslim edilmektedir. Karayolu tercih edildiğinde ise gönderinin teslimat süresi çok daha fazla olmaktadır. Ekspres kargo seçeneğinde ise teslimat, gün içinde ya da ertesi gün yapılmaktadır. Kargo belli bir saatte teslim edildiğinde gün içinde alıcıya ulaştırılması mümkündür. Ancak belli bir saati geçtiğinde kargo, ertesi gün teslim edilebilmektedir. Bu hizmetin bedeli de ekonomik kargoya oranla yüksektir. Genellikle bu teslimat yöntemi, zamanla ilgili sıkıntı bulunan kargolarla ilgili tercih edilmektedir. Zaman sıkıntısı olmayan kargolar içinse ekonomik teslimat yöntemi tesviye edilmektedir. Bu teslimat yöntemlerinin haricinde acil kargo seçeneği de sunulmaktadır. Bu seçenekte kargo, birkaç saat içinde alıcısının elinde olmaktadır. Ancak her şehir için acil kargo hizmetinin sunulmadığı bilinmelidir. Bu yöntem, havaalanı yakınlarında olan şehirler için geçerlidir, yurt dışına yönelik acil kargo hizmetinin hangi şehirleri kapsadığı ile ilgili detaylı bilgi, kargo şirketinin müşteri hizmetleri birimimden öğrenilebilmektedir. Bu teslimat yönteminde, Türkiye’de unutulan bir sunum, evrak, doküman ve benzeri gönderilerin yanı sıra sağlıkla ilgili solan tıbbi malzemeler için tercih edilmektedir. Acil kargonun fiyatı, ekonomik ve ekspres kargo hizmetine göre daha yüksektir. Yurtdışına tek parça olan makinelerin de gönderilmesi mümkündür. Bunun için uçak kiralama hizmeti sunulmaktadır. Bu hizmette tek parça büyük makineler, güvenli bir şekilde ilgili ülke hava alanına ulaştırılmaktadır. Kargo hizmetinde fiyatlandırma da gönderinin ağırlığına ve boyutlarına göre değişmektedir. Genelde kargo hizmetinden yararlanılmadan önce firma ile iletişime geçilip fiyatlar hakkında bilgi alınmak istenmektedir. Telefonla verilen fiyat bilgisinin liste fiyatı ve ortalama fiyatlar olduğu bilinmelidir. Gerçek fiyat ise kargonun operasyon merkezine gelmesinin ardından tespit edilebilmektedir.

Yurtdışı Kargo Bilgileri Açıkça Belirtilmeli

Türkiye'den yurtdışı ilgili ülke hava alanına kargo hizmeti alınırken ülkenin gümrük mevzuatına vakıf olan firmalarla irtibat kurulması, yaşanacak sorunları ortadan kaldırmaktadır. Gümrük yasaları ile ilgili detaylı bilgi sahibi olan profesyonel personel, göndericiyi de buna göre yönlendirebilmektedir. Bu sayede teslimat aşamasında herhangi bir olumsuz durum ortaya çıkmamaktadır. Donanımlı ve birikimli kargo personeli, uçak havaalanına inmeden gümrük yetkilileri ile irtibat kurmakta, kargonun içeriği ile ilgili bilgi vermekte, böylece uçak hava alanına iner inmez kargo antrepoya alınmakta ve kısa bir süre içinde gerekli incelemeler tamamlanarak gönderi alıcısına ulaştırılabilmektedir. Ancak yurt dışına gönderilen kargoların süratle teslim edilebilmesi için göndericinin de dikkat etmesi gereken bazı ayrıntılar bulunmaktadır. Öncelikle kargonun veriliş yeri ile teslim edilecek yerin açık adresinin yazılması, kargonun içeriğinin ayrıntılı olarak bildirilmesi, kargonun ağırlığı, eni, boyu ve derinliği, ambalaj durumu gibi bilgilerin paylaşılması önemlidir. Eksiksiz bilgilerle teslim edilen kargonun alıcısına sorunsuz bir şekilde ulaştırılması mümkün olmaktadır. Ayrıca yurt dışı gönderi yapılacak ülkelere gün içinde teslimat da mümkündür ve gönderinin aynı gün teslim edilebilmesi için bilgilerin eksiksiz olarak belirtilmesi gereklidir. Bu arada profesyonel ekiplerle hizmet veren, kurumsal yapıdaki kargo şirketlerinin sadece bir ülkeye değil dünyanın her ülkesine teslimat gerçekleştirdikleri bilinmelidir. Konusunda uzman şirketimiz, teslimatın tüm aşamasını titiz bir şekilde takip etmekte, sorunsuz bir teslimat sağlamaktadır.

Türkiye'den Tüm Dünya Ülkelerine Yurtdışı Kargo

Türkiye'den yurtdışı kargo teslimatı, günümüz koşullarında kısa sürede gerçekleştirilebilmektedir. Hava kargo taşımacılığı ile bu ülkeye gönderilen tüm ürünler, profesyonel hizmet sunan kargo şirketleri tarafından sorunsuz bir şekilde alıcısına teslim edilmektedir. Yurtdışı hava ve kara yolu ile kargo teslimatı yapılabilmektedir. Profesyonel kargo şirketleri de tüm teslimat taleplerini gerçekleştirebilecek altyapıya sahiptir. Ancak karayolu ile yapılan teslimatların süresinin uzun olduğu bilinmelidir. Uçak kargo hizmetinde ise çok daha kısa sürede teslimat gerçekleştirilmektedir. Güvenilir hava yolu şirketleri ile anlaşma yapan profesyonel kargo firmaları, kargoları güvenli bir şekilde alıcısına teslim edebilmektedir. Uluslararası hava kargo taşımacılığında ekspres ve ekonomik kargo seçenekleri sunulmaktadır. Ayrıca adresten adrese ve hava alanından hava alanına teslimat da yapılmaktadır. Yurtdışı adresten adrese teslim seçeneğinde, kargo Türkiye’deki adresten alınmakta, yurt dışındaki adrese teslim edilmektedir. Bu şekildeki teslimat, ekspres ve ekonomik kargo seçeneklerinde sunulmaktadır. Kargonun yurt dışında güvenle tesliminin gerçekleştirilebilmesi için bu ülkede faaliyet gösteren kargo şirketleri ile işbirliği yapılmaktadır. Bu işbirliği sayesinde hediyelik ürünler, numunelik gönderiler, evrak, belge, doküman, koli, kutu, tekstil ürünleri ve benzeri tüm yasaklı olmayan gönderilerin kapıya teslimi mümkün olmaktadır. Hem ekspres hem de ekonomik teslimat seçeneğinde kargolar tarifeli uçaklarla yurt dışındaki hava alanına gönderilmektedir. Bu iki teslimat yöntemindeki tek fark, ekspres kargonun operasyon merkezinde bekletilmeden ilk tarifeli uçakla gönderilmesidir. Ekonomik kargoda ise yurt dışına gönderilecek bütün kargolar beklenmekte, ardından tarifeli uçakla gönderilmektedir. Bu nedenle de ekonomik kargo ile ekspres kargo arasında fiyat farkı bulunmaktadır. Yurtdışı acil teslimat hizmeti de sunulmaktadır. Bu teslimat yönteminde kargo bekletilmeden adresten alınmakta ve hemen operasyon merkezine ulaştırılmaktadır. Merkezde de bekletilmeden kontrol edilen kargo, hemen hava alanına gönderilmekte ve acil bir şekilde ülkeye ulaştırılmaktadır. Bu tür gönderiler gümrük işlemlerine tabi olmayan gönderilerdir ve yurt dışındaki hava alanı gümrüğünde de işlemler acil son derece hızlı bir şekilde tamamlanarak derhal adrese ulaştırılması için anlaşmalı olunan kargo şirketinin personeli tarafından teslim alınmaktadır. Yurtdışı hangi şehirlere gün içinde teslimat yapılabileceği de kargo şirketinin müşteri ilişkileri biriminden öğrenilebilmektedir. İstanbul merkezli hava yolu kargo hizmetleri sunan firmamız istenilen hedefe motorlu kurye ile hızlı ve güvenli teslimat gerçekleştirmektedir.